Objavte kompostér vhodný do každej domácnosti

25.05.2020

Pozreli sme sa bližšie na kompostér vhodný do bytu a na to prečo a ako vermikompostovať.

Dážďovky v byte?Prečo nie?!

Vedeli ste, že 40 až 45% odpadu z domácností, ktorý končí v smetnej nádobe na komunálny odpad, je biologický odpad, ktorý nemusí končiť na skládke alebo v spaľovni?Bavíme sa o odpade, ktorý tvoríme v kuchyni: surové zvyšky z ovocia, zeleniny a v záhrade: lístie, tráva a konáre... Predstavte si, že môžete znížiť množstvo odpadu z vašej domácnosti len tým, že začnete tento zelený odpad kompostovať. A za odmenu vás príroda odmení kvalitnou zeminou, ktorú môžeme použiť na vaše pestovateľské pokusy v záhradke . V rodinnom dome to nie je problém. Stačí si na zvolené miesto v záhrade osadiť kompostér. Ten si môžete zakúpiť alebo vyrobiť (jednoduché návody nájdete na internete). Ale čo, ak bývate v byte na paneláku a nemáte záhradku? Máme pre vás riešenie...môžete si zadovážiť vermikompostér.Množstvo odpadu z domácnosti môžete znížiť jednoducho - kompostovaním.>> V rodinnom dome si môžete osadiť kompostér na záhrade. >> V byte pomôže vermikompostér.

Vermikompostér

Ide o kompostovanie zelených zvyškov z kuchyne pomocou kalifornských dážďoviek. Pri správnej starostlivosti získate tuhé hnojivo a dažďovkový čaj - čo je tekuté hnojivo vhodné na zálievku izbových rastlín. Vzniknutú zeminu môžete použiť napríklad na vysadenie redkvičiek alebo šalátika na balkóne .

Vermikompostér umožňuje kompostovať zelené zvyšky z kuchyne pomocou kalifornských dážďoviek.


Ako výsledok získate tuhé a tekuté hnojivo - tzv. dážďovkový čaj.

V mojej rodine máme hrdých majiteľov takéhoto "dážďovkového" kompostéra, tak som ich poprosila, nech sa s nami podelia o svoje skúsenosti s vermikompostérom... nižšie je rozhovor s Oliverom a Katkou.

Rozhovor s hrdými majiteľmi vermikompostéra

1.Katka a Oliver, má podľa vás zmysel v dnešnej dobe kompostovať?

Určite áno, práve v dnešnej dobe viac, ako kedykoľvek predtým. Bioodpad patrí medzi najhoršie separovaný odpad, bežný komunálny odpad obsahuje až okolo 40% bioodpadu. Takto zle vytriedený bioodpad končí na skládkach, kde sa rozkladá anaeróbnym hnitím a tvorí sa z neho metán. Toto vo veľkej miere prispieva ku skleníkovému efektu.

2. Čo vás viedlo k tomu, aby ste si zadovážili vermikompostér?

To, čo som spomínala vyššie. Konzumujeme veľa zeleniny a ovocia, veľa nášho odpadu tvorili práve takéto zvyšky. Bývame v byte, a tak sme nemali možnosť zriadiť si klasický záhradný kompostér. Preto sme hľadali alternatívy a narazili sme práve na vermikompostér vhodný do domácnosti.

3. Ako sa o vermikompostér staráte? Čo musíte robiť, aby boli dážďovky spokojné?

Starostlivosť je podľa mňa veľmi jednoduchá, zbieraš si bioodpad do kýblika a keď ho máš nazbierané určité množstvo, vysypeš to dážďovkám, ktoré sa o to už postarajú. Na začiatku treba menšie množstvá, kým sa dážďovky namnožia a budú stíhať konzumovať aj väčšie objemy potravy.

My sme na začiatku robili chybu, že sme ich prekrmovali, kompostér bol príliš mokrý a nepáčilo sa im to. Je nutné do kompostéra pridávať aj tzv uhlíkatý materiál, čo sú napr. kartóny, rolky od toaletného papiera a podobne, čo považujem za ďalšiu z výhod, že to nemusíme vyhadzovať, ale dážďovky to spapajú.

4. Kompostér máte na balkóne alebo v byte? Nešíri sa z toho zápach?

My ho máme priamo v byte, konkrétne v kuchyni, kompostér nezapácha, pekne vyzerá, a tak je z neho aj pekný doplnok.

5. Mali ste už nejakú "úrodu"?

Hlavný produkt vermikompostovania je humus, ktorý je považovaný za najúrodnejšiu pôdu, ten však hotový ešte nemáme. Pravidelne však zlievame "dážďovkový čaj", je to tekutina, ktorá vzniká rozkladom bioodpadu. Je to perfektné tekuté hnojivo, naše rastlinky sa mu veľmi tešia.

6. Odporučili by ste takéhoto pomocníka aj ostatným?

Určite áno, myslím, že každý, koho aspoň trošku zaujíma stav a budúcnosť našej planéty by mal kompostovať.Keď človek býva v rodinnom dome, je to jednoduché, no do bytu je super práve vermikompostér. Dážďovky sa dajú považovať za nenáročného domáceho miláčika.